Ilość kawy powinna być uzależniona od tego, jaką dawkę dobrze tolerujemy. Jeśli występuje kołatanie serca, wydłużona reakcja nadmiernego pobudzenia, złe samo i trudności z zasypianiem nawet po kilku-kilkunastu godzinach po spożyciu kawy, lepiej ograniczyć kawę lub zrezygnować z jej przyjmowania, stosować wyłącznie małe dawki lub sięgnąć po kawę bezkofeinową. Jeśli kawa poprawia nam nastrój i wykazuje pozytywne działanie, pijmy na zdrowie.

Aktualnie badania naukowe obalają mity na temat kawy i kofeiny. Naukowcy dowiedli, że kawa nie tylko nie szkodzi, ale wręcz działa korzystnie przy wielu jednostkach chorobowych, znajdują się w niej liczne przeciwutleniacze, czyli substancje, które neutralizują szkodliwe dla naszego zdrowia wolne rodniki. Właśnie z tego powodu została dodana do najnowszej wersji piramidy zdrowego odżywiania. Zawarty w kawie kwas chlorogenowy poprawia metabolizm glukozy, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko powstawania insulinooporności oraz cukrzycy w przyszłości. Warto włączyć rytuał picia czarnej kawy w ciągu dnia, aby poprawić wrażliwość insulinową.

Kofeina krótkoterminowo rzeczywiście podnosi ciśnienie krwi, jednak u osób, które piją ją regularnie, zachowując przy tym odpowiednie dawki jednorazowe oraz przerwy między nimi, tolerancja na działanie kofeiny zwiększa się. Właśnie dlatego osoby, które piją kawę sporadycznie, bardziej odczuwają skutki jej picia poprzez wzrost ciśnienia krwi. U osób, które regularnie piją kawę, nie ma potrzeby, by z niej rezygnować. Kawa poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie ukrwienie tkanki nerwowej. W perspektywie długofalowej zdolności poznawcze osób, które spożywają kawę są większe. Również działanie diuretyczne kawy jest mniejsze u osób pijących ją regularnie.

Kawa od lat cieszy się dobrą opinią w sporcie, zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych, takich jak biegi długodystansowe czy kolarstwo. Kofeina podana przed wysiłkiem fizycznym pomaga uwalniać zapasy energetyczne z komórek. Podobnie jak adrenalina wydzielana podczas wysiłku fizycznego, tak kofeina zawarta w kawie powoduje wzrost dostępności energii do wysiłku fizycznego. Podczas odchudzania warto zatem wypić kawę przed treningiem, aby korzystać z zasobów skumulowanych w tkance tłuszczowej bardziej efektywnie.